Syndróm suchého oka
Čo na syndróm suchého oka skutočne pomôže?
„Syndróm suchého oka je ´nešťastná diagnóza´. Často sú pri nej nešťastní obaja, pacient aj s lekárom,“ hovorí primár MUDr. Peter Böhm. „Najnovšie svetové poznatky hovoria o dvoch rozdielnych typoch syndrómu. Každý je potrebné liečiť celkom odlišne.“
Ak pracujete s počítačom, alebo časť dňa trávite v uzavretých miestnostiach, tieto príznaky vám pravdepodobne nie sú neznáme: pocit nadmernej až neznesiteľnej suchosti, únavy, ťažoby, cudzieho telieska, škriabania či nadmerného slzenia.
„Syndróm suchého oka je multifaktoriálne ochorenie povrchu oka. Charakterizuje ho strata rovnováhy a vyváženosti slzného filmu,“ vysvetľuje MUDr. Peter Böhm. Intenzita prejavov je podľa neho u každého pacienta rozdielna.
„V lekárskom žargóne hovoríme o chorobe, pri ktorej je nešťastný lekár spolu s pacientom. Títo pacienti patria medzi najčastejších návštevníkov očných ambulancií. Dožadujú sa pomoci, kvapkanie umelých sĺz im prináša úľavu len dočasne. Pri ich vynechaní alebo nedostatočne častom kvapkaní sa problémy vrátia. Lekári sa im znovu a znovu snažia vysvetliť, aby si umelé slzy kvapkali nepretržite a dostatočne často. Pacientovi sa nedostáva želaného výsledku, na koniec sú nešťastní obaja, pacient spolu s lekárom.“
Pacient sa tak často točí v uzavretom kruhu. Striedavo skúša neustále nové kvapky a nenachádza úľavu. MUDr. Böhm upozorňuje, že pri liečbe syndrómu suchého oka sa stretáva s dvoma najväčšími problémami: nesprávnou diagnostikou a nedostatočnou disciplínou pacienta. „Liečba je dlhodobá, trvá mesiace aj roky, často aj celý život.Pacienti dúfajú, že im postačí vybrať jedinú kúru kvapkami a ťažkosti ustúpia. Kvapkanie očných kvapiek býva pre nich otrava. Vyberú jedny kvapky, prestanú a za krátko sa im zase prihorší. Lekári vnímajú syndróm suchého oka často ako banálny problém, pacient nie je disciplinovaný, stáva sa z neho sťažovateľ a začarovaný kruh je na svete.“
Dva typy syndrómu
Podľa MUDr. Böhma však často za obojstranným sklamaním stojí nedostatočná diagnostika pacienta. „Najnovšie štúdia zo sveta potvrdzujú, že môže ísť o dva základné typy syndrómu: zápalový (so zvýšenou osmolaritou) a evaporatívny, ktorý je častý najmä u mladých.
Pacienta je dôležité dôkladne vyšetriť a zistiť, o aký typ syndrómu suchého oka ide v jeho prípade. V závažných prípadoch je nutné použiť kombináciu testov vrátane vyšetrenia na štrbinovej lampe, vitálneho farbenia, break-up time testu, testu osmolarity a nakoniec Schirmerov test. Ten sa používa vo väčšine prípadov. Ukáže nedostatok tvorby sĺz, ale nepovie nám nič o pravej príčine.“
Aj v liečbe existujú viaceré možnosti. Od zmeny každodenných návykov cez bežné umelé slzy, silikónové zátky známe aj ako plugy a kombináciu kortikoidov a cyklosporínu. Plugy, ktoré sa používajú pri najťažších prípadoch suchého oka, sa zavádzajú do slzných kanálikov, aby to málo sĺz, ktoré sa vytvorí, neodtieklo slznými cestami. Správajú sa ako štupeľ – mechanicky uzatvárajú slzné cesty.”
Hormóny aj počítač
„Hľadať príčiny vzniku syndrómu suchého oka býva náročné. Nenájdeme dvoch rovnakých pacientov, u ktorých by boli rovnaké. Najčastejšie ide o súbor vnútorných a vonkajších faktorov. Spôsobujú ho niektoré očné operácie a u žien hormonálne výkyvy v čase menopauzy alebo dojčenia. Poznajú ho aj pacienti, ktorí sa liečia na autoimunitné choroby (Sjogrenov syndróm, Crohnova choroba, reumatídna artritída, psoriáza…). Zhoršiť ho môže aj užívanie niektorých typov liekov (pri depresiách a úzkostiach, lieky na spanie či na alergiu).“
Evaporizačný typ syndrómu suchého oka, ktorý je rozšírený najmä medzi manažérmi a mladými, zhoršuje nadmerná práca s počítačom, nedostatok kyslíka a výživy. „S trochou vtipu zvyknem hovoriť, že aj pri syndróme suchého pomôže, ak si efektívnejšie zadelíme pracovný čas a zlepšime denný time management.
Riešením je o niečo viac spánku a o niečo menej času stráveného hypnotizovaním obrazovky počítaču. Hodinku, ktorú ušetríme, strávme na čerstvom vzduchu. Prospeje to nielen našej rohovke a povrchu oka, ale celému človeku.“
Tieto vyšetrenia pomôžu odhaliť správny typ syndrómu suchého oka.
Vyšetrenie na štrbinovej lampe
Odhalí celkový zdravotný stav vašich očí. Lekár sleduje prednú časť oka vrátane viečok, spojoviek, slzného filmu na rohovke, prednú komoru, dúhovku, zrenicu, šošovku.
Vitálne farbenie
Známe aj ako fluoresceínové farbenie. Porušením správnej tvorby slzného filmu vznikajú na rohovke a v spojovke drobné vyschnuté miesta. Lekár ich vidí po použití zeleného (fluoresceínového) alebo červeného farbiva (tzv. bengálska červeň).
Breakup-time test
Test času roztrhnutia slzného filmu hodnotí stabilitu a kvalitu slzného filmu. Po kvapnutí fluoresceínu má pacient otvorené oči, lekár pri osvetlení cez modrý filter sleduje, za aký čas sa roztrhne slzný film. Normálne hodnoty BUT sú viac ako 10 sekúnd.
Schirmerov test
Lekár pomocou testovacích prúžkov filtračného papiera, ktoré zasunie pod okraje dolných viečok, sleduje mieru tvorby vodnej zložky slzného filmu. Po piatich minútach zistí mieru zvlhčenia. Normálne hodnoty sú nad 15 mm, hodnoty 10–15 mm predstavujú slzný deficit a menej ako 10 mm je pokročilý deficit sĺz.
Meranie osmolarity sĺz
Tzv. TearLab je zariadenie, ktoré pomocou mikročipu odoberie z povrchu oka vzorku sĺz. Fyziologická hodnota osmolarity sĺz je medzi 295 – 310 mOsm/l. Osmolarita nad 316 mOsm/l predstavuje typ syndróm suchého oka, pri ktorom je nutné zvažovať protizápalovú liečbu.
Čo je slzný film?
Slzný film je tenká vrstva pokrývajúca spojovku a povrch rohovky. Hrá dôležitú úlohu pre správnu funkciu oka a dioptrickú schopnosť rohovky. Skladá sa z 3 vrstiev: mukóznej, vodnej a lipidovej (tukovej). Slzný film obsahuje viaceré typy antibakteriálnych látok, udržuje povrch oka sterilný. Zároveň povrch oka zvlhčuje, čím sa podieľa aj na ostrom videní. Pomáha vyživovať rohovku.