CHOROBY OKA

Astigmatizmus

Astigmatizmus – nazvime ho nedokonalosťou oka, je diagnóza, kedy rohovka alebo šošovka nemá správne zakrivenie, ktoré má mať. Nerovnomerný, zakrivený  tvar rohovky a šošovky láme do oka  prichádzajúce svetelné lúče mimo sietnice a vytvára dva rôzne obrazy, ktorých výsledkom je videnie rozmazané a nejasné na všetky vzdialenosti, teda do blízka aj do diaľky. Táto refrakčná chyba oka nie je podmienená vekom, vyskytuje sa tak u detských pacientov ako aj u seniorov.

pacient skúša vhodné dioptrie pre astigmatizmus

Typy astigmatizmu

1. Rohovkový astigmatizmus – je spôsobený nepravidelným zakrivením rohovky.

2. Šošovkový astigmatizmus – vzniká v dôsledku nepravidelného tvaru očnej šošovky.

3. Zmiešaný astigmatizmus –môže sa vyskytovať samostatne alebo v kombinácii s ďalekozrakosťou (hyperopiou/hypermetropiou) alebo krátkozrakosťou (myopiou).

Ako sa prejavuje?

Astigmatizmus sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi v závislosti od jeho závažnosti. Mierne formy môžu zostať bez povšimnutia, zatiaľ čo silnejšie astigmatizmy môžu výrazne ovplyvniť kvalitu života.

Najčastejšie príznaky astigmatizmu:

– rozmazané alebo skreslené či deformované videnie na všetky vzdialenosti,
– pálenie a rezanie očí,
– bolesť hlavy, najmä po dlhšom vizuálnom sústredení,
– únava očí po čítaní alebo práci na počítači,
– skreslenie tvarov, napríklad pri pohľade na rovné línie, ktoré môžu pôsobiť zvlnené alebo rozostrené,
– škúlenie,
– zlá priestorová orientácia,
– vypadávanie vlasov.

Ak sú tieto príznaky prítomné, je dôležité navštíviť očného lekára, ktorý stanoví presnú diagnózu.

Zdroj: freepik.com

Príčiny vzniku astigmatizmu

Astigmatizmus môže vzniknúť z rôznych príčin, medzi najčastejšie patria:

  1. Genetika – teda vrodená chyba – ak má jeden alebo obaja rodičia astigmatizmus, existuje vyššie riziko, že sa objaví aj u ich detí.

     

  2. Operácie očí alebo úrazy  –  niektoré očné operácie alebo poranenia môžu zmeniť tvar rohovky a spôsobiť astigmatizmus.

     

  3. Ochorenia rohovky  – keratokonus je progresívne ochorenie rohovky, pri ktorom sa rohovka stáva nepravidelne kužeľovitou, čo prehlbuje astigmatizmus. Astigmatizmus môžu spôsobiť aj zápaly rohovky (vred alebo herpes rohovky).

     

  4. Vplyvy prostredia a zlé vizuálne návyky – nadmerné používanie obrazoviek a nedostatočné osvetlenie môžu ovplyvniť zdravie očí, aj keď priamo nespôsobujú astigmatizmus.

     

  5. Vek – prirodzene vekom človek môže nadobudnúť astigmatizmus, pretože šošovka neustále rastie (ako vlasy a nechty)., takže sa aj mierne mení jej tvar.

Astigmatizmus u detí

Astigmatizmus sa môže vyskytovať už od detstva, ale je pomerne ťažké všimnúť si jeho príznaky. Rodič by mal zbystriť pozornosť, ak sa dieťa sťažuje na bolesti hlavy a zlé videnie do blízka či do diaľky, prípadne na únavu očí, ktorá môže byť príčinou školských neúspechov a výsledkov.

Včasná diagnostika a korekcia okuliarmi alebo kontaktnými šošovkami môžu zabrániť vzniku lenivého oka (amblyopie), ktoré sa často objavuje pri neliečenom astigmatizme u detí. Rodičia nesmú zanedbať preventívne prehliadky u očného lekára, na zachytenie tejto diagnózy slúžia aj skríningy v materských školách.

Liečba astigmatizmu

Astigmatizmus sa dá efektívne korigovať rôznymi spôsobmi, či už konzervatívne alebo operačne. Medzi najčastejšie patria:

1. Okuliare – cylindrické šošovky kompenzujú nepravidelnosť rohovky.

2. Kontaktné šošovky – torické šošovky sú špeciálne navrhnuté na korekciu astigmatizmu.

3. Ortokeratológia – nočné šošovky – špeciálne tvrdé šošovky, ktoré sa nosia počas spánku a dočasne menia tvar rohovky.

4. Farmakologická liečba – hoci astigmatizmus sa liekmi nelieči, niektoré očné kvapky môžu pomôcť pri sprievodných ťažkostiach ako je napríklad suché oko.

Operácia očí na odstránenie astigmatizmu

Existuje viacero excimerových laserových zákrokov na odstránenie tejto refrakčnej vady. U nás v Očnom centre Dr. Böhma vieme pomôcť pacientovi odstrániť astigmatizmus chirurgickou metódou PRELEX, ktorá podlieha individuálnej konzultácii lekára s pacientom. Tento chirurgický zákrok spočíva vo výmene ľudskej šošovky za umelú vnútroočnú torickú šošovku, čo je zároveň prevenciou pred najrozšírenejším ochorením v seniorskom veku – sivým zákalom. Torická šošovka zároveň koriguje aj cylindrické dioptrie.

Umelá vnútroočná šošovka sa totiž ani časom nezakalí ako tá ľudská, preto je pacient preventívne uchránený od sivého zákalu – katarakty. Navyše výberom umelej šošovky a precíznymi špecializovanými vyšetreniami a predoperačným vyšetrením vráti nová šošovka zraku ostrosť a zbaví tak pacienta nosenia okuliarov či kontaktných šošoviek.

Astigmatizmus je bežná očná chyba, ktorá výrazne ovplyvňuje kvalitu života, preto včasná diagnostika a pravidelné očné prehliadky sú kľúčové pre udržanie zdravého zraku.

Počas zákroku sa môžete spoľahnúť na našich odborníkov.

MUDr. Peter Böhm, primár

Špecializuje sa na mikrochirurgiu oka. Vyvinul viacero inovatívnych operačných techník pre komplikované prípady operácií sivého zákalu.

SPOZNAJTE MA

 

MUDr. Peter Böhm ml.

Špecializuje sa na komplikované operácie sivého zákalu, operácie sietnice a sklovca a operácie dioptrií excimerovým laserom.

SPOZNAJTE MA

 

MUDr. Peter Böhm - primár, garant a zakladateľ očného centra

Objednajte sa radšej už dnes

Máme veľa spokojných klientov a čakajúcich pacientov. Vyšetrenie aj operáciu u nás preplácajú všetky zdravotné poisťovne.