13 rokov sme tu pre Vás
/

Referencie

Referencie

Dobrý deň,vážený tím Dr. Böhma, chcela by som sa Vám z úprimného srdca poďakovať. Včera som bola u Vás na oper.zákroku pravého oka a skolabovala som. Ďakujem za starostlivosť a ochotu s akou ste sa ma ujali. Prepáčte za problémy ktoré som Vám spôsobila a ktoré ste bravúrne zvládli. Prajem Vám veľa úspechov  v osobnom a pracovnom živote, pekné prežitie leta. Vaša spokojna pacientka

Ďakujem zo srdca MUDr. Bohmovi a samozrejme celému kolektívu za profesionálny,odborný,citlivý prístup ku mne ako k pacientovi, za príjemné prostredie a atmosféru,ktorá je u vás ihneď ako pacient otvorí dvere a vstúpi . Veľmi milí a ochotný personál ....absolútne všetci, nestretla som sa so zamračeným,neochotným a ufrfľaným členom vašeho tímu .Pacient u vás nie je anonymné číslo,ale je to pacient – človek . A tiež ďakujem aj za trpezlivosť. Vy ste mi vrátili jeden z najvzácnejších zmyslov – zrak a patrí vám veľké ĎAKUJEM !!!!!!!!!!!! Vďačím svojej očnej lekárke, že mi vás doporučila. Prajem veľa ,veľa úspechov a spokojných pacientov,medzi ktorých som sa zaradila aj ja.

Vážený pán Dr. Böhm, Dovoľujem si srdečne sa Vám poďakovať za úspešné operácie môjho šedého zákalu a za veľkú všstrannú starostlivosť po operáciách. So želaním mnohých ďalších úspechov pri operačných zákrakoch a v starostlivosti o pacientov a so želaním zdravia a spokojnosti v osobnom živote zostáva Vaša pacientka. Týmto by aom chcela poďakovať očnému centru Mudr. Petra Bohma na Astrovej ul. V Bratislave za skvele odvedenú operáciu a implantáciu multifokálnych šošoviek v januári 2013. Bola som veľmi milo prekvapená vysoko profesionálnym a ľudským prístupom celého zdravotníckeho personállu na čele s Dr. Bohmom. Je to skvelý špecialista v svojom odbore. Som rada, že v našom zdravotníctve pracujú takýto ľudia. Sama som lekárka a viem čo toto povolanie obnáša, preto som aj touto cestou chcela upozorniť na jeho profesinálne a ľudské kvality.

Jakubov príbeh: Splnený sen - ostrý zrak bez pomoci šošoviek či okuliarov!

Volám sa Jakub Szabo, mám 24 rokov a toto je môj príbeh.

Problém so slabým zrakom som zaregistroval už v rannom veku, v čase škôlky, resp. pred nástupom do školských lavíc, keď sa prvýkrát prejavili problémy so zaostrovaním na vzdialenejšie objekty. Po tradičnom vyšetrení u lokálneho očného doktora mi boli naordinované okuliare. Mal som asi 5, či 6 rokov, nepamätám si to už presne. Od tohto momentu sa mi každoročne zhoršoval zrak, dioptrie naberali na sile, sklá v okuliaroch hrubli a hrubli. Zlom prišiel ku koncu základnej školy, keď som začal tancovať break dance. S okuliarmi boli samé patálie, neustále napravovanie, čistenie a podobné opletačky, ktoré každý okuliarnik dôverne pozná. Okuliare sa s tancovaním nedali skombinovať, pri stojkách boli častejšie na zemi ako na nose. Rozhodol som sa, že skúsim kontaktné šošovky.

jakub1-original jakub2-original

Pri prvom úspešnom nasadení šošoviek som sa skoro rozplakal. Ani nie tak od toho nepríjemného pocitu niečoho cudzieho v oku, na čo som vôbec nebol zvyknutý, ale z pocitu ostrého a jasného videnia, bez okuliarov. Už vtedy som vedel, že jedného dňa sa podrobím laserovej operácií. V tom veku (15-16r.) boli moje dioptrie na úrovni -4, avšak stále sa mi neustálil zrak a vedel som, že musím ešte počkať.

Šošovky som nosil pravidelne, z nasadzovania a vyberania šošoviek z oka sa už rýchlo stala rutina. Navyše moja zaľuba v adrenalínových športoch rástla a práca barmana mi nedovolovala mať čokoľvek na nose, a tak okuliare išli pomaly ale isto do šuflíka. Freestyle lyžovanie sa stalo mojou srdcovkou a ostré videnie je extrémne dôležité pri tomto športe. Avšak šošovky sa stali rokmi otravou, začali rezať a diskomfort narastal. Musel som skracovať dobu nosenia a vraciať sa naspäť k okuliarom. Šošovky som tak nosil už len pri športe a práci.

V 23 rokoch som si uvedomil, že môj zrak sa stabilizuje. Veď viac ako rok som nemusel meniť dioptrie!!! Začal som sa zaujímať a študovať si laserové operácie. Vypočul som si ľudí v mojom okolí, ktorí už takúto operaciu absolvovali, resp. tiež chceli absolvovať. Avšak nejak moc som to nehrotil, netlačil na pílu. Stačil však jeden status na fejsbúčiku, kde sa mi ozvala Hanka, kamarátka zo strednej školy a zároveň dcéra primára Dr. Bohma, a povedala mi o Očnom centre Dr. Bohma. Navštívil som očné centrum v Ružinove, pár metrov od domu, a bolo rozhodnuté. Presvedčil ma veľmi profesionálny prístup každého jedného zamestnanca, príjemné a sympatické sestričky, ktoré som si ihneď obľúbil. Neodradilo ma ani čakanie na prvé vyšetrenie. Keď mi pán primár potvrdil, že môj zdravotný stav, a stav mojich očí je vhodný na excimer operáciu, prevládali vo mne zmiešané pocity. Najprv obrovská radosť, že konečne sa mi splní sen o ostrom zraku, ale v kútiku duše bol strach. Odhodlanie však bolo obrovské a po ďalšej konzultácií strach úplne zmizol a nevedel som sa dočkať kedy to príde.

Samotná operácia prebehla bez problémov. Absolvoval som ešte klasické predoperačné vyšetrenie a merania, podpísal papiere, lokálna anestéza a 3 sekundy laseru. A bolo vybavené. Vidím. Počkať, ja vážne vidím. A ostro! Obrovská radosť. Potlesk a ďakovanie všetkým zúčasneným. Bolesť bezprostredne po operácií takmer žiadna.

Hojenie očí nebolo práve niečo, čo by som si chcel zopakovať, ale po pár dňoch som bol schopný existovať. Po týždni dokonca byť naspäť v práci a v škole a písať nekonečno seminárok...

 jakub3-original jakub5-original

Operácia EXCIMER posunula kvalitu môjho života na nový level. Splnený sen. Ostrý zrak bez pomoci šošoviek alebo okuliarov. Citil som sa ako Esmeralda, keď jej dali dole obväz z očí. Myslím si, že ten, kto má bezproblémový zrak a nikdy nenosil okuliare, nikdy nepochopí ako sa človek cíti, keď ráno otvorí oči a nemusí loviť po okuliaroch aby mohol vstať a urobiť prvé kroky z postele. Totiž, to je  každodenná rutina človeka čo má -6 dioptrie. Pre ten pocit voľnosti a slobody absolútne neľutujem svoje rozhodnutie a určite by som sa rozhodol rovnako.

Rozhovor : pol roka po laserovej korekcii zraku: "Toto je úplne iná liga!"

Vyspovedali sme nášho pacienta, ktorý podstúpil laserovú korekciu zraku v marci. Predstavujeme vám otca, šermiara, jazdca na koni - Mgr. Michala Mrázeka.

Prečo si sa rozhodol pre excimer operáciu?  

Od detstva som nosieval kontaktné šosovky, a samozrejme okuliare do diaľky. S počtom zvyšujúcich sa dioptrií počas dospievania, pre mňa život bez okuliarov prakticky neexistoval. (- 4 dioptrie každé oko). O laserovej operácii som veľa počul, mal som známych, kamarátov, ktorí túto operáciu absolvovali, ale ja som stále nejako „odolával“. Na kontaktné šošovky som začal byť lenivý, okuliare sa mi priebežne rozbíjali, a vzhľadom na sklá s cylindrom - každá ich oprava nebola práve najlacnejšia. V čase kedy som si povedal, že by som mohol skúsiť „laser“ mal môj syn tri roky, a veľa sme chodievali, a chodievame plávať... Na plavárni som nosil okuliare (šošovky nie = lenivosť) a komfort, ktorý som potreboval aby som si na plavárni spoznal syna, som s okuliarmi mal iba čiastočne.

Detto pri mojom hobby – historickom šerme a jazde na koni spojenej s historickým predvádzaním jazdy, rytierskymi turnajmi. Okuliare boli skutočne na príťaž. Vždy keď sme išli na vystúpenie, som nesmel zabudnúť si kontaktné šošovky. V opačnom prípade by som mal vážny problém – ktorý by mohol končiť aj vážnym fyzickým zranením. Od môjho zraku v tej chvíli závisí naozaj veľa.  To sa však týkalo nielen samotných vystúpení, ale aj každej skúšky, každej generálky. Vždy bolo potrebné ísť naplno, stopercentne sústredený a pripravený. Nemohol som si dovoliť zabudnúť kontaktné šošovky. Okuliare neprichádzali do úvahy, počas jazdy či súbaja by mohli ľahko spadnúť. A tak som sa rozhodol, že si to chcem naozaj užívať. Robiť to, čo chcem a nielen riešiť všetky prerekvizity k tomu.

Prečo na našom pracovisku?

S doktorom Böhmom som sa poznal už z minulosti a bol som s jeho prístupom k pacientovi vždy spokojný. „Nadopoval“ som sa dostupnými informáciami z internetu a následne som si s ním dohodol stretnutie. Na našom prvom stretnutí som dostal už naozaj odborné informácie, a môj pohľad na vec sa o čosi viac priblížil, tomu, že by som operáciu chcel absolvovať. Je moje oko vhodné? Bolí to? Ako budem vidieť? Aké sú riziká? Všetky tie otázky, ktorými som sa chcel ubezpečiť, že  to BUDE OK.  Nasledovalo trpezlivé vysvetlenie aspektov, priebehu operácie a vecí s tým súvisiacich.  A nakoniec: „ V kľude si to rozmysli, ak by si chcel, aj my máme technológiu, môžeš prísť aj ku nám.“ A bolo. Moje rozhodnutie sa v tej chvíli zmenilo zo stavu chcel by som na stav chcem. Prijemné vysvetlenie celého priebehu pred,  počas, a po operácii ma utvrdilo, že tu nejde o zarobení, ale že možno to robia radi...Už len dohodnúť termín a aj keď s pocitom stále miernej neistoty, ale idem do toho.

 _3000329-original image_1432068014120-original image_1432067544210-original

Aký bol priebeh operácie? Ako si to vnímal ty z operačného stola? 

Prišiel dátum operácie 13.3., zhodou okolností PIATOK. Nie som extrémne poverčivý, i keď, ak mi prebehne čierna mačka pred autom, odpľujem si. Ale nechať si operovať oči piatok trinásteho, to bolo drsné aj na mňa J. Povedal som si ale, že keď povedali že to bude OK, tak to hádam bude OK aj piatok trinásteho. Nakoniec bolo všetko OK. V ordinácii posledné predoperačné vyšetrenie a ide sa na to. Áno, trochu som sa bál. Kvapli mi kvapky a poslali ma na operačku. Keďže som bol rozkvapkaný až až, ani som ju veľmi nevidel :). Všetko bolo rozmazané, do toho príjemné svetlo.  A ľahnúť si....  Do rúk som si mohol vybrať "mačkacie bábiky" akože na upokojenie.  Tak som si vybral a mačkal a čakal...  Už som vedel že odtiaľ neutečiem, nebolo ako. Nasledovala ešte nejaká vodička potom čistenie oka, potom ešte čistenie oka nástrojmi... Stále nič nebolelo. Nakoniec že ideme laserovať, tak som si myslel, že teraz to asi zabolí....... A nič! Len som počul od doktora asistenta ako odrátava  percentá koľko je už vylaserované. Prešlo cca. 5-6 sekúnd a že hotovo. Ešte voda na ochladenie a ideme na druhé oko!  Toto? To je všetko? Hovoril som si, že pri druhom oku sa budem viac sústrediť, že som asi v strese na niečo zabudol, keďže nič nebolelo, ale postup bol rovnaký. Celá operácia prešla veľmi rýchlo a naozaj bez bolesti. Celková doba strávená na operačnom stole približne 5 minút, možno trošku viac, lebo ťažko to odhadnúť, pretože to bolo fakt rýchlo. Čas nebol rozhodujúci. 

Aké boli tvoje pocity bezprostredne po operácii?

Prvá otázka pána doktora: „Vidíš ma“? Ja: „Áno“. On: „ Tak je všetko v poriadkuJ“. Teraz vážne. Nepociťoval som žiadnu bolesť, žiadne neprijemné pocity, videl som, takže som prežil :) Nasledovala okamžitá kontrola videnia čítaním zo steny a až vtedy som si uvedomil, že všetko čítam a nemám žiadne okuliare! To je aké super!  Ďalšie inštrukcie už boli len jeden „ibáč“ a pokojne domov, dnes už len oddychujte. „Ak  bude bolieť oko ako by ste tam mali špinku, treba len vydržať -  zajtra už bude lepšie. Príďte na kontrolu o štyri dni.“
Išli sme domov a asi po dvoch až troch hodinách to začalo bolieť. Taký nepríjemný pocit niečoho v oku, slabý tlak na oko, ako keby mi tam nasypali trochu piesku a zakázali pretrieť si oči. Ale okolo polnoci som zaspal a zobudil sa až ráno. Pravé oko jemne unavené, ľavé akoby sa nič nestalo. Večer pivo s kamarátmi, porozprávať zážitky a odvtedy už len lepšie. Sem tam podľa predpisu kvapky, tie pomáhali, oči boli akoby menej unavené.  V nedeľu večer opäť kultúra kamarátmi.... A v pondelok na kontrolu. „Všetko máte v poriadku.“ Výborne. Nemám čo riešiť.  Okuliare ostali doma a dúfam, že tam budú veľmi dlho. 

Ako si teraz spokojný so svojím zrakom?

Som päť mesiacov po operácii a vlastne ani neviem ako to mám popísať. Ako mi bolo povedané, oči sa nejaký čas hoja, a že dioptria mi bude nejako v rámci dňa kolísat. Áno, niekedy som mal pocit že vidím menej, niekedy viac. V každom prípade po operácii som odchádzal takmer so stopercentným videním, mesiac po operácii som mal na oboch očiach stopercentné videnie, a keď som sa sústredil, pri teste na tabuli, tak som videl stodvadsať percent..... Na toto niet čo dodať. Po celoživotnom okuliarovaní, kedy bez okuliarov som nešiel ani so smeťami... toto je úplne iná liga! Niekedy si ešte utieram oči podvedome ako by som nosil okuliare, a aby som prstom nezavadil o rám.... ale to by som nazval ako posledný prežitok z čias dioptrickýchch okuliarov. Obrovské plus: možem si kupovať normálne slnečné okuliare! Žiadne špeciálne dioptrické super drahé sklá....Normálne slnečné okuliare :)
spisska-2014-original  img_565566014981301-original

Ako to zmenilo tvoje fungovanie v práci či v hobby?

Moje hobby vyžaduje skutočne sto percentnú súsetredenosť- súboje na koni, sekanie mečom v cvale či triafanie sa kopijou do vo vzduchu visiacich krúžkov, to všetko vyžaduje dlhodobý cvik, prax, sústredenosť ale aj perfektný zrak. Doteraz som sa vždy lopotil so šošovkami.

Teraz je to úplne iné. Vlastne si to ešte neviem celkom uvedomiť. Ale jedno viem - ten pocit, keď sa ráno zobudím a prvé čo nemusím spraviť je, hľadať okuliare.... Škoda slov.

 Kebyže sa môžeš vrátiť v čase ako by si sa rozhodol? Išiel by si do toho opäť?

Keby som sa znova rozhodoval, tak v momentálnom časovom stave, päť mesiacov po operácii, išiel by som do toho určite opäť. Samozrejme so všetkým sú spojené riziká, ale myslím, že mi to za to stálo, a som veľmi rád, že som sa nakoniec odhodlal, a operáciu podstupil. Áno, ak by som sa rozhodoval dnes, so všetkým, čo s tým súvisí. Išiel by som na operáciu znova. Lebo ten výsledok fakt za to stojí.

image_1432067718596-original spisska-2014-6-original image_1432067744052-original

Ako ste spokojný s výsledkom operácie?

Nielen s výsledkom, ale aj s organizáciou celého procesu, počnúc prihlásením a končiac mojou poslednou kontrolou týždeň po operácii druhého oka, som maximálne spokojný. Tých necelých 15 minút pod Vašim ultrazvukom a vodným laserom riadeným Vašimi zlatými rukami (to nie je kompliment, to je pravda!) som prakticky nič necítil.

Ako hodnotíte prístup personálu k Vám?

 • Sú naozaj profesionálni. Mnohým by som odporučila k Vám na preškolenie.
 • Profesionálne na vysokej úrovni
 • Ústretový a priateľský
 • Prístup pracovníkov hodnotím vysoko profesionálne, ochotne pomôcť, poradiť, riešiť problémy a požiadavky pacientov.
 • Nadštandardný
 • Personál milý, komunikatívny
 • Pán doktor, vy nemáte „personál“, ale odborne a spoločensky fundovaných pracovníkov, ktorým je síce najbližšia medicína, ale sú to aj výborne, organizačnými znalosťami podkuté osobnosti.
 • Korektný, veľmi profesionálny
 • Veľmi dobrý, vypočujú pacienta a spolu sa snažia nájsť najlepšie riešenie
 • Ako dobre zohratý orchester, ľudský prístup
 • Nadpriemerne, vzorovo pre dnešnú situáciu v zdravotníctve
 • Prístup personálu k paicnetom hodnotím ako príkladný. Chovanie personálu je milé, kľudné a k starším pacientom veľmi ohľaduplné
 • Výborná spolupráca prijímacieho personálu a operačného tímu
 • Stretla som sa s príjemnými ľuďmi, ochotní poradiť s úsmevom, trpezlivosťou a odborným prístupom
 • Kiežby boli takí pracovníci vo všetkých zdravotníckych zariadeniach, ako sú u Vás
 • S takýmto pozitívnym prístupom k pacientovi som sa ešte na Slovensku nestretol
 • Stále uvažujem kde sa našiel taký pracovitý tím ako je utvorený na tomto pracovisku
 • Som prekvapená s akou láskou, ochotou a úsmevom pristupujete k pacientovi
 • Vysoko hodnotím organizáciu práce na Vašom pracovisku pre pacienta. Zvlášť profesionálny prístup celého kolektívu
 • Ako citlivý, trpezlivý, ľudský ale profesionálny (vysoko), snaha o diferencovaný prístup k pacientovi, bez akýchkoľvek náznakov rutinérstva a nezáujmu
 • Vo všetkých zložkách očného centra /počnúc, samozrejme, vedením centra, všetkými lekármi, cez zdravotnícky personál až po dôležité prijatie, komunikáciu a pomoc pri recepcii/ som pociťovala úžasný prístup. Pre mňa osobne to bol pocit nadštandardnosti, pretože som veľmi citlivá na kontakt s ľuďmi, na to, ako som niekde prijímaná, čo vyplýva z môjho veku i z toho, že žijem celkom sama. V očnom centre som sa cítila byť obklopená pomocou, porozumením a pohodou a čo bolo pre mňa dôležité, že strach, ktorý som mala už dlho predtým, sa na šťastie v centre stratil.
 • Prístup k personálu máte krýsny. Láska, ohľaduplnosť, citlivosť a dobrota na každom Vašom kroku! Kiež by bolo viac takých pracovísk v republike.

Ako vnímate atmosféru pracoviska?

 • Na vysokej úrovni
 • Atmosféru pracoviska vnímam pozitívne. Prostredie pôsobí ukľudňujúco, žiadne rušivé momenty z vonkajšieho prostredia. Čistota, klimatizácia, prístrojové vybavenie na vysokej úrovni.
 • Príjemne ukľudňujúco – milý personál
 • Príjemná, upokojujúca. Dodáva odvahu a nie strach
 • Výborná organizácia práce – všetko bez zádrhelov
 • Pracovisko je moderné, čisté a personál je zohratý
 • Je to moderná, výborne vybavená ambulancia. Atmosféra je pokojná
 • Krásne prostredie, moderné, čisté
 • Vynikajúca atmosféra, perfektná organizácia práce, čistota, starostlivosť o pacienta 100%
 • Pokojné, bez stresov, tu dostane človek istoty, že je na tom správnom mieste
 • Na rozdiel od veľkých kliník sa u vás pacient necíti taký stratený a má akýsi pocit istoty
 • Atmosféra je takmer rodinná a dobre pôsobí na pacienta
 • Atmosféra pracoviska bola pre mňa veľkým prekvapením svojím vysokým štandardom a celkovou organizáciou postupov
 • Atmosféra vo Vašom centre v porovnaní s inými zdravotníckymi zariadeniami je vynikajúca. Na pracovisku Vášho očného centra sa človek cíti byť „prijatý“, obklopený starostlivosťou. Atmosféra Vášho centra by mohla a mala slúžiť ako vzor pre mnohých, ktorí k pacientom pristupujú inak.

Pripomienky, rady, odkazy?

 • Len naďalej takto postupujte
 • Ďakujem za výbornú prácu MUDr. Böhmovi a celému kolektívu
 • Želám si, aby takých pracovísk bolo čo najviac. Gratulujem MUDr. P. Böhmovi. Je to skvelý lekár a organizátor
 • Podľa môjho laického názoru, jedná sa o špičkové pracovisko po každej stránke, t.j. odbornej i ľudskej. Do budúcnosti treba dúfať, že s podobnými podmienkami sa stretneme i v iných ordináciách
 • Mám 70 rokov, ale s takým kolektívom v zdravotníctve som sa ešte nestretol. Ďakujem.
 • Ide o vašom pracovisku dobrý chýr, a všetkých, ktorých poznám a boli vo vašom zariadení na zákroku hodnotia vašu prácu na výbornú
 • Mimoriadne sa musím poďakovať vedeniu centra, že mimoriadnym úsilím, spolupráce s poisťovňami som nemusela pri operácii nič doplácať. Je to pre mňa priam „zázrak“, veľký „dar“, pretože žijem úplne sama, bez rodinného zázemia a bez pomoci.
 • Bývalí pacienti odovzdávajú informácie ďalej a hodnotia Vaše pracovisko veľmi dobre. Všetci chvália pána doktora Böhma ako odborníka.

Všetky zdravotne indikované operácie sú plne
hradené zdravotnou poisťovňou bez doplatku pacienta

Zmluvní partneri

vseobecna zdravotna poistovna union zdravotna poistovna zdravotna poistovna dovera

Copyright © 2019 Dr. Böhm. Všetky práva vyhradené. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB