13 rokov sme tu pre Vás
/

Laserová korekcia zraku

Laserová korekcia zraku

Zvažujete podstúpiť excimer laser operáciu v našom zariadení?

Cena operácie je 350 €/ oko - cena zahŕňa aj všetky pooperačné kontroly. Na nasledujúcich riadkoch by sme vám radi poskytli všetky potrebné informácie, ktoré by ste mali vediet skôr ako sa rozhodnete podstúpiť operačný zákrok. 

Na čo slúži excimer laser operácia?

Jedná sa o vysoko sofistikovanú metódu korekcie dioptrickej chyby oka. Pomocou laseru ovplyvníme tvar povrchu rohovky oka, čím skorigujeme refrakčnú chybu. Zjednodušene povedané, vyrobíme okuliare priamo na povrchu oka.  

Pre koho je operácia vhodná? 

Operácia je v hodná najmä pre krátkozrakých ľudí a ľudí s astigmatismom, ktorým prekáža nosenie okuliarov. 

Mám záujem o operáciu. Aký je postup?

Najskôr u nás absolvujete očné predoperačné vyšetrenie.
Pred operácioiu je nevyhnutné absolvovať vyšetrenie na našom pracovisku v očnej ambulancii v Pezinku, ktoré spočíva v kompletnom vyšetrení zraku, diagnostike refrakčnej vady a topografie rohovky, vyšetrení očného pozadia a  konzultácie s lekárom. Je potrebné, aby pacient min. 2 týždne pred vyšetrením (a rovnako aj pred operáciou) nenosil kontaktné šošovky. Na vyšetrenie je možné objednať sa na tel.č. 033/640 07 84 alebo osobne v očnej ambulancii. 

Ako prebieha samotná operácia?

 V deň operácie sa opakujú vyšetrenia refrakcie, očného tlaku, topografie rohovky a údaje sa porovnávajú s Vašimi predošlými vyšetreniami. Opakovane sa skontrolujú dioptrie, ktoré Vám najlepšie vyhovujú. Následne podpíšete informovaný súhlas s presne definovanými hodnotami korekcie, ktoré sa budú odstraňovať.
Pár minút pred operáciou sa do očí kvapkajú antibiotické kvapky, kvapky na znecitlivenie povrchu oka a dezinfikuje sa spojovkový vak.

Priebeh operačného zákroku

Umiestnime Vás na operačné lôžko. Naloží sa rozvierač mihalníc. Cieliaci lúč sa zacentruje na rohovku. Následne ucítite na 20 sekúnd tlak na povrchu oka a potom tekutinu na povrchu oka. Potom budete chvíľku vnímať opakovaný dotyk a pohyb inštrumentu na povrchu oka. Následne Vás vyzveme, aby ste priamo pozerali na fixačné svetlo.
Samotná laserová procedúra prebehne automaticky v priebehu niekoľkých sekúnd. Pohyb oka je sledovaný zameriavacím systémom a pri pohybe oka sa procedúra zastaví (nemusíte sa preto báť prípadného podvedomého cuknutia oka).  Po vrátení oka do pôvodnej polohy procedúra pokračuje.
Po ukončení zákroku pocítite na povrchu oka tekutinu. Na záver sa na oko naloží ochranná kontaktná šošovka a nakvapkajú sa antibiotické kvapky a umelé slzy. Odstráni sa rozvierač a bezprostredne po operáčnom zákroku sa pacientovi podá 1 tabletka proti bolesti.

Pooperačná starostlivosť - ako dlho trvá? Čo to presne zahŕňa?

Na konci operácie excimer laserom Vám bude aplikovaná do oka kontaktná šošovka, ktorá chráni rohovku počas procesu jej hojenia po operačnom zákroku. Prvá fáza hojenia (regenerácia povrchovej časti rohovky)  trvá spravidla 3-4dni. Tieto dni môžete pociťovať viac či menej výrazný diskomfort ( najvýraznejšie na 2.-3.deň  po operácii) – môžete mať bolestivé pocity rezania, pálenia, pocit cudzieho telieska v oku, prípadne výraznejšie slzenie, opuch či začervenanie a  svetloplachosť. Tieto stavy sú prirodzené a len  dočasné a samotným hojením rohovky budú postupne odznievať. Zmiernenie týchto prejavov Vám prinesie pravidelná aplikácia kvapiek (umelé slzy), ktoré dostanete po operácii spolu s antibiotickými kvapkami.  Odporúčané je aj pravidelné užívanie (á 6 hod.) bežne dostupných analgetík (napr. Ibuprofen tbl), rovnako ako vitamínu C  (1000mg tbl/deň) ktorý urýchľuje proces hojenia. Výraznejšie pocity diskomfortu sú len prvé dni po operácii, avšak proces úplnej regenerácie rohovky trvá dlhšiu dobu, preto je nutné pokračovať v lokálnej terapii podľa ordinácie lekára aj po odznení subjektívnych ťažkostí.
Celkovo k stabilizácii videnia  dochádza približne po 2-6 týždňoch od operácie. Niekoľko dní po operácii  (5-7) je vhodné dodržiavať kľudový režim, obmedziť fyzické aktivity, oči príliš nenamáhať  (práca s počítačom, pozeranie TV) a vyvarovať sa pobytu v prašnom, znečistenom či zafajčenom  prostredí. Počas prvých dní po operácii sa nedoporučuje líčenie očí a následne je na mieste zvýšená opatrnosť pri odličovaní  (vyvarovať sa treniu očí alebo väčšiemu tlaku na oči). Šoférovanie je možné väčšinou o 1 až 2 týždne po operácii ( resp. po stabilizácii videnia). Oči odporúčame chrániť si slnečnými okuliarmi s kvalitným UV filtrom a to po dobu niekoľkých mesiacov od operácie.

Po operácii u nás absolvujete 5 pooperačných kontrol (ich počet a frekvencia sa môže mierne líšiť od operačného nálezu):

  1. kontrola bude 4 dni po operácii – vtedy bude odstránená kontaktná šošovka z oka a predpísané kvapky
  2. kontrola je 10 dni po operácii
  3. kontrola je 4 týždne po operácii
  4. kontrola je 8 týždňov po operácii
  5. kontrola je 3 mesiace po operácii – ukončí sa terapia resp. sa upraví podľa lokálneho nálezu. Ďalšie kontroly sú už podľa potreby. jednotlivých pacientov.

 

Máte ešte nezodpovedané otázky?

Podrobné informácie Vám radi poskytneme na tel.č. 02/4363 7077, v Pezinku na tel.č. 033/640 07 84, mailom na adrese centrum@bohm.sk alebo osobne v ktorejkoľvek z našich ambulancií.

Všetky zdravotne indikované operácie sú plne
hradené zdravotnou poisťovňou bez doplatku pacienta

Zmluvní partneri

vseobecna zdravotna poistovna union zdravotna poistovna zdravotna poistovna dovera

Copyright © 2020 Dr. Böhm. Všetky práva vyhradené. Made by TRIAD Advertising. Powered by SIMPLE WEB